7 tipů pro snadnější zpívání

Přinášíme Vám několik tipů ke zpěvu od Evy Bittó, která je hlasová pedagogička a profesionální zpěvačka. Posledních 7 let se úspěšně věnuje výuce zpěvu, kde učí metodou Speech Level Singing učitelů jako jsou Seth Riggs, Brett Manning nebo Ron Anderson. Tito učitelé pracovali se zpěváky jako Stevie Wonder, Madonna, Red Hot Chily Peppers, Michael Jackson, Kiss a další.

  1. Otevřená ústa při zpívání! Zpěváci, kteří si drží ústa zavřené, budou cítit napětí v jazyku a v čelisti a mají daleko k dosáhnutí kvality tónu. Otevřete ústa na dva prsty. Když to nestačí, tak otevřete ústa více. Vyzkoušejte si zívání.
  2. Jazyk je v odpočinkové poloze. Nenapínejte jazyk! Podívejte se při zpěvu do zrcadla. Špička jazyka je převážně dole za zuby. Takže volně pohybujte čelistí nahoru a dolů a poloha jazyka se přitom nemění.
  3. Vzduch v ústech. Když dýcháte příliš mnoho vzduchu, tón bude vzdušný a nepříliš pevný. Nadechněte se nosem otevřenými ústy horním, tedy měkkým podnebím a přesně v této poloze zazpívejte tón. Všechno ostatní jako je hrtan, jazyk a čelist je při zpěvu uvolněné ale stabilní poloze. Vyzkoušejte si na hláskách „ng“ slovo „Hung“ a ucítíte, jak se zadní část jazyka zdvihá. Tón je uzavřený. A vzápětí v této poloze zazpívejte nebo vyslovte „a“, tón je více otevřený.
  4. Zpívejte s energií. Zpěv je velmi fyzický. Musíte zpívat s napětím a nadšením.
  5. Zvyšujte podnebí v ústech. Silný, energický tón se o vrchní (měkké) podnebí a pomáhá tak udržet tón pevný a energický. Například samohlásku „a“ budeme cítit vpředu na tvrdém podnebí (za horními zuby). Zkuste zpívat všechny samohlásky ve stejné poloze s otevřenými ústy.
  6. Hudba je forma projevu. Má velkou schopnost ovlivňovat posluchače a je dobré, když víte, o čem zpíváte. Pokuste se připojit k písni nějaké osobní životní zkušenosti a uvidíte, jak píseň ožije.
  7. Zpívej stejně jako mluvíš! Nemělo by docházet k tlačení, napětí, ani žádné jiné namáhání hlasivek, hrtanu nebo krku. Představte si, jak nahlas křičíte. Přitom se přirozeně vůbec nenamáháte. Když něco nejste schopni zazpívat, nejdříve si to zkuste jen říct. Budete se divit, jak lehce lze zazpívat vysoké „C“, když za vyslovíte nebo zakřičíte.

 

Těchto několik tipů na ulehčení zpěvu jsou doopravdy skvělé, ale nevzdávejte se, i když nepocítíte okamžitý účinek. Chce to prostě jen „zpívat“.

Share : facebook