Upgrade studia

Jak již říkal Jan Neruda, kdo chvíli stál, již stojí opodál… proto nechceme stát na místě a v posledním období jsem investoval do dalšího programového a technického vybavení studia.

Na podzim jsme rozšířili arzenál technického vybavení o další mikrofony značek DPA, AKG, Audix, Rode. Máme také k dispozici další předzesilovače značek RME a M-audio, takže není problém nahrát větší hudební tělesa současně nebo prostě více experimentovat při nahrávání bicí sestavy, kde můžeme použít množství dalších mikrofonů pro dosažení vynikajícího zvuku při nahrávání nástroje. Náš Apple MacBook Pro dostal také nový SSD disk řady Intel 520, který neskutečně zvýšil výkon celého počítače pro nahrávání a zpracování Vaší hudby.

Programový upgrade

Na konci roku 2013 jsme také přešli na zbrusu novou verzi našeho DAW - Logic Pro X. Změna to je zásadní a jeden z největších důvodů pro tento upgrade je nová skvělá funkce Flex Pitch pro doladění intonace, síly a timingu každého tónu zpěvu. Zpěváci se tak nemusí stresovat, že nazpívají píseň s dobrým výrazem a čistě, ale v posledním refrénu jim “uletí” několik tónů.

Naposledy jsem díky této funkci zachránil jednomu z rozených nezpěváků výkon, kterým nakonec velmi potěšil své milé na vánočním CD pod stromkem. Samozřejmě čím více úprav a zásahů do zpěvu, tím více se může ztratit barva a autenticita zpěvu, ale v rozumné míře to je neocenitelný přítel všech neprofesionálních muzikantů.

Kromě řady nových užitečných funkcí pro snadnější práci zvukaře nabízí nový Logic spoustu dalších skvělých vychytávek, které oceníte především Vy – hudebníci. Pokud nemáte v kapele bubeníka nebo to je začátečník, který si na nahrávání netroufá, nový Logic obsahuje některé nejlepší session bubeníky světa, kteří pro Vás nahráli na opravdové bicí obrovské množství rytmů, které lze přizpůsobit Vaší skladbě. Bicí zní v hudbě neskutečně realisticky a mají hudební výraz původních hudebníků, takže nikdo nepozná, že jde o virtuálního bubeníka. Bicí sadu si co do množství bubnů i druhů bicích můžeme pro Vás naskládat přesně dle stylu Vaší hudby.

Jedna z klíčových funcí je možnost měnit timing – umístění tónů v čase nejen pro zmiňovaný zpěv, ale také bicí, kytary a baskytary, piána a další nástroje, takže se nemusíte bát, že když někde zahrejete mimo rytmus, tak se zhroutí svět.

Z dalších funcí musíme zmínit možnost využít několika tisíců profesionálních samplů všech hudebních stylů od afro, jazz až po moderní elektronickou hudbu včetně obrovské knihovny zvuků pro tolik oblíbený hip hop. V našem studiu Vám půjčíme MIDI klávesy, které využívají zvuky starých vintage hammondů i moderních syntetizátorů. K dispozici je designer pro basové a kytarové aparáty všech známých značek od Ampegu, SWR, Fender, Marshall, Orange a další, kde si lze vybrat na jaký typ mikrofonu aparát snímat, v jaké poloze a vzdálenosti od reproduktoru atd.

Nové pluginy

Do sbírky užitečných pluginů jsme na konci minulého roku přidali další kousky z dílny Waves a úžasné pluginy z dílny vývojáře Melda Production především z oblasti oprav fázování a frekvenční analýzy nahrávaného zvuku. O to větší radost máme, protože se jedná o českého výrobce pluginů světové kvality.

Share : facebook